Teknoloji Molası

Teknolojinin Nabzını Tutan Site!

16 yaşındaki Türk lise öğrencisi Apple’ın yarışmasını kazandı

2 min read

16 yaşındaki Mehmet Bertan Tarakçıoğlu, Apple’ın WWDC 2021 kapsamında düzenlediği ‘Swift Student Challenge’ yarışmasının kazananlardan biri oldu. Tarakçıoğlu App Store global ekiplerinin de dikkatini çekti ve dünyanın farklı ülkelerinden Swift Student Challenge kazananlarını paylaştıkları App Store hikayesinde Mehmet ön plana çıkarıldı.

Apple, pazartesi günü start verdiği WWDC 2021 (Dünya Geliştiriciler Konferansı) pek çok yeniliğe ev sahipliği yaptı.

Apple’ın WWDC kapsamında düzenlediği ‘Swift Student Challenge’ yarışmasının kazananları da belli oldu.

16 yaşındaki lise öğrencisi Mehmet Bertan Tarakçıoğlu, Apple’ın ‘Swift Student Challenge’ yarışmasını kazananlardan biri oldu.

Apple’ın internet sitesinde yer alan bilgilere göre Tarakçıoğlu, uygulamasıyla DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) semptomlarını yönetme konusunda kullanıcılara özel tavsiyeler vermeyi amaçlıyor.

Her kullanıcıya 15 soruluk bir kişilik testi yapan söz konusu uygulamanın geliştiricisi Tarakçıoğlu şu ifadeleri kullandı;

‘DEHB’li bir arkadaşım pandemi sırasında odaklanmanın ne kadar zor olduğunu paylaştıktan sonra, DEHB belirtileri ile kişilik arasındaki ilişkiyi araştırmak istedim. DEHB ile olan deneyimimizin aynı olmasını bekleyemeyiz.’

App Store global ekiplerinin de dikkatini çekti ve dünyanın farklı ülkelerinden Swift Student Challenge kazananlarını paylaştıkları App Store hikayesinde Mehmet ön plana çıkarıldı.

Geçen senenin en genç kazananı olan Tarakçıoğlu ilkokul yıllarından beri kodlama yapıyor.

TikTok ve İşaret Dili Tercümanları Derneği, #EllerinSesi Etiketiyle Yeni Bir Kampanya Başlattı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir