Teknoloji Molası

Teknolojinin Nabzını Tutan Site!

Cortana Nedir?

2 min read

Windows 10 ve Windows Phone kullanıcıları için üretilen ve sadece Windows kullanıcıları için kullanıma açılan Cortana, üretiliş amacı ile sanal bir kişisel asistan görevi görmektedir.

Microsoft Cortana, Microsoft tarafından Windows Phone 8.1 ve Windows 10 Mobile sistemi, Microsoft Band ve Microsoft Band 2, Windows Karma Gerçeklik için geliştirilen ve Windows 10, iOS, Android ve Xbox One’a gelecek olan bir akıllı kişisel asistandır. Windows Mobile, Windows Phone 7, Windows Phone 8 ve önceki Microsoft Windows sürümlerinde uyumlu değildir. Cortana hatırlatmaları ayarlayabilir, klavye girişi gerektirmeden doğal sesi tanıyabilir ve Bing arama motorundaki bilgileri kullanarak soruları cevaplayabilir.

Cortana ilk defa San Francisco’da gerçekleştirilen Microsoft BUILD Geliştirici Konferansı’nda 2 ile 4 Nisan 2014 tarihleri arasında gösterildi ve Microsoft tarafından Windows Phone ve Windows’un gelecek işletim sistemlerinin ‘makyaj’ı olarak planlanan önemli bir öğe olarak başlatıldı. Adını ise Microsoft’un video oyun serisi Halo’da yer alan bir yapay zekâ karakter olan Cortana’dan aldı. Ve bu karakteri seslendiren Jen Taylor, kişisel asistanın ABD’ye özgü versiyonunun da sesi oldu.

Cortana Neler Yapabilir?

Cortana’nın birçok özelliği var. Cortana ile ilgili muhtemelen fark edeceğiniz ilk şey, varsayılan olarak kişisel haberlerinizi ve hava durumunu söylemesidir. Cortana bir ansiklopedi görevi de yapar. Örneğin, “güçlü kelimesinin eş anlamlısı nedir?” sorusunu sorabilir, hemen cevabını alabilirsiniz. Ya da “Windows nedir?”, “Ay’a ilk ayak basan kimdir?” sorularını sorabilirsiniz.

Cortana’ya bulunduğunuz konuma erişme iznini verdiyseniz, hava durumu ile ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz. Konumunuz etkinse, “En yakın sinema nerede?” sorusunu sorarsanız, en yakın sinemayı bulup film seanslarını ve salonları size aktaracaktır. Aynı şekilde, “En yakın otobüs durağı nerede” diye sorsanız yine yanıt verecektir.

Herhangi bir Cortana özellikli Windows 10 bilgisayarındaki Görev Çubuğu üzerindeki Arama penceresine Cortana yazarak tıklamanız yeterlidir, böylece Cortana ile ilgili ayarları ve en son güncellemeleri göreceksiniz.

Cortana için daha detaylı bilgiye ve neler yapabildiğine kendi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pembe WhatsApp Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir