Teknoloji Molası

Teknolojinin Nabzını Tutan Site!

Intel Kaybettiği Pazar Payını Geri Alıyor

1 min read

Kullanıcıların AMD işlemcilere ulaşım sorunu sürerken, son Steam raporlarına göre Intel kaybettiği pazar payını yavaş yavaş geri kazanıyor.

AMD, CPU tarafında son dönemlerde oldukça yükselişe geçmişti ve Intel’in pazar payını yavaş yavaş ele geçirmeye başladığı da bu yükselişin bir göstergesiydi. AMD’nin, işlemcilerinde fiyat artışına gitmesi ve kullanıcıların işlemcilere ulaşım sorunu yaşaması firmanın değer kaybetmesine neden oldu.

Ocak ayındaki verilere göre Intel’in pazar payı %66.51 oranındayken, AMD ise %33.49 pazar payına sahipti. Intel uzun bir dönemdir liderlik koltuğuna sahip olsa da AMD’nin geçmişte ulaşamadığı %30‘luk pazar payını geçtiği ve yükselişini sürdürdüğü açıklanmıştı. Haziran ayındaki Steam Donanım Anketi, Intel işlemcilerinin kullanım oranının %1.72 oranında arttığını ve AMD’nin düşüşe geçtiğini gösteriyor.

Intel ‘in son dönemde %5 artışla %71.58 pazar payına ulaştığı ve AMD’nin aynı oranda değer kaybı yaşadığı bildiriliyor. Dünyada çip krizinin devam ettiğini düşünürsek AMD, işlemci üretimini hızlandırıp piyasada artış gösterebilirse değer kaybının önüne geçip tekrar yükselebilir.

Yeni Intel Core i9 5.3 Ghz saat Hızıyla Gelebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir