Teknoloji Molası

Teknolojinin Nabzını Tutan Site!

İzlenmesi Gereken Fantastik Dizi Önerileri

6 min read

Her moda uyum sağlayabilecek geniş bir yelpazesi olan diziler, hayatımızın ayrılmaz birer parçası. Dram severlerden romantizm severlere, korku severlerden kahkaha atmayı severlere kadar uzanan bu yelpazede fantastik diziler, önemli bir yere sahip. Fantastik diziler, bizi bulunduğumuz andan alıp farklı dünyalara götürüyor. Genelde kitap uyarlamalarıyla aralanan bu dünyanın kapıları, birbirinden güzel yapımlarla bizimle buluşuyor. Bu evreni hem yeni tanıyacaklar hem de yeniden keşfe çıkmak isteyenler için mutlaka izlenmesi gereken fantastik dizi önerileri için bir liste hazırladık. Buyurun listemize beraber göz atalım.

Dark

Dark (2017-2020)

IMDb: 8.8

Zamanında büyük bir güruha “nasıl yani?” dedirten bir dizi ile önerilerimize başlamak istedik. Bir Alman dizisi olan Dark’ın yapımcılığını Baran bo Odar ve Jantje Friese üstleniyor. Hikâyemiz, kahramanlarımızın yaşadığı kasabada iki çocuğun kaybolması üzerine şekilleniyor. Başlarda ağır bir tempoyla seyreden olay örgüsü, trajedilerle başa çıkmaya çalışan insanların ruh hallerini, izleyiciye yansıtmakta başarılı oluyor. “Fantastik öğeler bu dizinin neresinde yer alıyor?” derseniz, başınızı döndürecek ve zaman kavramını yitireceğiniz bir yolculuğa çıkmaya kendinizi hazırlayın deriz.

Westworld

Westworld (2016-)

IMDb: 8.6

Zaman ile dans ettikten sonra döngülerden bahsetmemek olmaz dedik. HBO imzalı dizimizde Westworld, aslında içerisinde robotların bulunduğu, vahşi batı temalı ve oldukça yüksek ücretli bir oyun parkı. Hikâyemiz de zaten çoğunlukla bu parkın içinden izleyiciye aktarılıyor. Her günün bir önceki günün aynısı olduğu bu evrende “loop” olarak adlandırdığımız döngüler mevcut.

Lucifer (2016– )

IMDb: 8.1

Lucifer, Tom Kapinos tarafından yaratılan Amerikan fantastik polisiye komedi-drama dizisi. 25 Ocak 2016’da FOX’ta yayımlanmaya başlamıştır. Neil Gaiman, Sam Kieth ve Mike Dringenberg tarafından yaratılan The Sandman çizgi roman serisinden esinlenilen dizinin senaryosunu Mike Carey yazmaktadır.

Cehennemin Efendisi olmaktan sıkılan Lucifer (şeytan), Los Angeles’ın ihtişamlı ve ışıltılı deliliği uğruna hâkimiyetini sürdüğü cehennemi terk edip bu şehirde ‘Lux’ adında bir mekân açıp fani bir yaşam sürmek ister. Fakat kardeşi Amenadiel (melek) ve babası (tanrı) onu rahat bırakmaz. Yardımcısı Maze (iblis) ile beraber geldiği Dünya’da tanıştığı Dedektif Chloe Decker ile birlikte çalışarak suçluları yakalar ve bir yandan da kendi ailevi problemleri ile uğraşır.

Daredevil (2015-2018)

IMDb: 8.6

Marvel sinematik evrenini seviyorsanız, Daredevil mutlaka ilginizi çekecektir. İyimser ve tozpembe bir tonda ilerleyen kahramanlık hikâyelerini noktalayan dizi, izleyicileri farklı bir kompozisyonla buluşturuyor. Çocukken geçirdiği bir kaza sonucu görme yetisini kaybeden Matt Murdock’un gündüzleri avukat geceleri ise kendi adaletini sağlamaya çalışan bir suçlu olarak izliyoruz.

Fringe (2008-2013)

IMDb: 8.4

Birçoğumuzun Lost dizisi ile tanıdığı JJ. Abrams, Alex Kurtzman ve Roberto Orci eşliğinde Fringe dünyasını yarattı. Bu evrende sıradan bir polisiye yerine tüm dünyayı etkileyebilecek, açıklanamayan olayları araştıran bir ekibin hikâyesini izliyoruz. Beş sezon boyunca ekran hayatına devam eden dizi, bilimkurgu severlerin çok hoşuna gidecektir.

Avatar: Legend of Korra (2012-2014)

IMDb: 8.4

Yaşımız kaç olursa olsun büyük heyecanla takip ettiğimiz animasyonlar, bir de fantastik dünya ile birleşince adeta büyüleniyoruz. Yolunuz en az bir defa Avatar: Son Hava Bükücü animasyonuna düşmüştür. Avatar dünyasında dört element olan havayı, suyu, toprağı ve ateşi bükebilen insanlar vardır. Tüm elementleri bükebilme yeteneğine sahip olan Avatarlar ise bu dünyada barışı sürdürmekle görevlilerdir. Ayrıca her Avatar, farklı bir kabileye mensuptur. Son Hava Bükücü hikâyesinin devamı niteliğini taşıyan Legend of Korra’da da su kabilesinden çıkan Avatar Korra’nın maceralarını izliyoruz.

Penny Dreadful (2014-2016)

IMDb: 8.2

Korku ve gerilim severleri de unutmuş değiliz! Bu zamana kadar edebiyatın ve ekranların ünlü canavarlarının hep hüzünlü hikâyelerini izledik. Çoğumuz onlarla empati kurdu, onlara hak verdi ve onlar için üzüldü. Ancak Penny Dreadful ile Dr. Frankenstein, Dorian Gray, Dracula gibi fantastik yaratıkların daha çok canavar yönlerini izliyoruz. Viktorya Londrası’nda geçen dizi oyuncularıyla adeta devleşiyor. Korku ve fantezi türünün yüzü sayılabilecek Eva Green de dizide Vanessa Ives karakterine hayat veriyor.

The Witcher (2019-)

IMDb: 8.2

The Witcher, Andrzej Sapkowski’nin yazarı olduğu bir kitap serisinden uyarlanmıştır. Büyücülerin, cadıların ve çeşitli yaratıkların bulunduğu Witcher dünyası, oyun serisi olarak da bizlerle buluşmuştu. Canavar avcısı Rivaylı Geralt’ın, büyücü Vengerbergli Yennefer’in ve Prenses Ciri’nin başına gelenleri izlediğimiz dizi, seyirci tarafından büyük ilgi topladı. Fantastik diziler arasında yerini alan yapımın başarısında “Superman” karakteriyle tanıdığımız Henry Cavill de büyük bir paya sahip.

WandaVision (2021)

IMDb: 8.1

10 yıllık bir macerayı 2019 yılında noktalayan Marvel sinematik evreni, takip edenlerin kalbinde derin izler bırakmıştı. Disney+’da yayınlanacak mini dizilerle yaraları sarmayı amaçlayan Marvel’ın ilk dizisi WandaVision oldu. Wanda Makximoff’un Scarlet Witch’e dönüşümünü anlatan dizide Wanda ve Vision’ın ev hayatını izliyoruz. Her bölümü farklı bir sitcom’dan olan WandaVision, izleyiciye nostaljik anlar yaşatıyor. Dizi, Avengers: Endgame filminin bitişi ile Doctor Strange’in ikinci filminin arasındaki bir zaman diliminde geçiyor.

American Horror Story (2011-)

IMDb: 8.0

Her sezonunda ayrı bir temayı işleyen American Horror Story, korku ve fantastik yapımları sevenlerin vazgeçilmezleri arasında. Dokuz yıldır yayın hayatına devam eden dizinin yeni sezonu ise kapıda! Dilediğiniz sezondan başlayabileceğiniz American Horror Story, alışılan hikâyeleri yeniden işlemede fazlasıyla başarılı. Üstelik oyuncu kadrosuyla da göz doldurduğunu söylememiz gerek.

American Gods (2017-2021)

IMDb: 7.8

Fantastik dizi önerileri denilince mitolojik dizilerden bahsetmemek olmazdı. Kitapların başarılı bir uyarlaması olarak görülen dizi, mitolojiden bol bol ilham alıyor. Tanrılar ile çevrili olan hikâyemiz, başarısız bir soygunun ardından hapis yatan Shadow Moon’un karısının vefat etmesi üzerine erken salınması ile başlıyor. Teknoloji ve küreselleşme gibi konuların da yer aldığı yapım, mutlaka izlenmesi gereken diziler arasındaki yerini alıyor.

Teen Wolf (2011-2017)

IMDB : 7.6

Teen Wolf, kurgusal California kasabası Beacon Hills’de yaşayan bir lise öğrencisi olan Scott McCall etrafında dönüyor. Scott, lisenin ikinci yılından bir gece önce bir alfa kurt adam tarafından ısırıldıktan sonra dizinin isimsiz genç kurt adamı haline geldi ve bir zamanlar sıradan hayatını büyük ölçüde değiştirdi. Isırık, onu yeni kimliğini günlük gençlik hayatıyla dengelemeye zorlar ve sonunda memleketinin korunması için bir işaret olduğunu anladığı memleketini korumaya yardımcı olur. Scott artık tüm kızların hayran olduğu yıldız bir sporcudur. Ama onu bekleyen yepyeni sorunlar da vardır.

Fantastik diziler, bizlere bu dünyadan sıyrılıp hayal alemine dalmak için eşsiz fırsatlar yaratıyor. Bu önerileri fantastik dizi seçiminiz için sizlere yol göstermek için paylaşıyoruz, izledikçe seçenekleriniz de artacaktır.. 😉

Teen Wolf

Gamerlar İçin Dizi/Film Önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir