Teknoloji Molası

Teknolojinin Nabzını Tutan Site!

Big Data (Büyük Veri) Nedir?

4 min read

Günümüzün popüler kavramlarından biri olan Big Data, Türkçe karşılığıyla büyük veri; ilk olarak astronomi ve genetik alanda bir kavram olup, internetin hayatımıza dönüşmesiyle birlikte farklı bir boyutta kazanılmış ve büyümesinde ödeme sahibi bir kaynak yaratabilecek durumda olacaktır. Big data tanımına bakmadan önce data yani verinin edebiyattaki karşılığına bakmamız gerekir. Veri, kaynağından, gözlemlerden, internetten, sosyal medyadan, sensörlerden vb. çok farklı şekilde ifade edilen elde edilen genel bir ifadedir.

Büyük Veri, Big Data Nedir?

Son yıllarda yeni bir kavram ortaya çıktı: Big Data / Büyük veri. Big data verinin analiz edilememiş, anlamlı ve iş yapılabilir hale gelebilir halidir.

Aslında internet kullanan her bireyin büyümesine ve gelişmesine katkı sağladığı big data / büyük veri; gözlemlerden, araştırmalardan, arama motorlarından, bloglardan, forumlardan, sosyal medyadan ve diğer birçok kaynaktan elde edilen verilerin anlamlı ve işlenebilir hale getirilmiş biçimine denir. 

Peki big datayı besleyen kaynak nedir? kullanılan sosyal medya hesaplarındakiler, motorları ve buralarda arama arkada ayrılan, bankada yapılan hareketler, arkada hesaplarıyla, mailler, algılayıcılar veil herkesin internet ile tüm etkileşimleri bir araya getirilince büyük bir yığını olan bloglarıyla bir araya getirilecek. Büyük veri, bu yığından beslenen kapsamlı ve işlenebilir işlenebilir bir kullanıcı olarak kullanabiliriz.

Nasıl işler?

Büyük veri, eldeki verileri en kullanışlı hale getirip, işletmeler ve satın almalarla ilgili olan yeni bir bakış açısıyla gelmeyi, yeni kanalları açmayı kendine ilk kez kendine edinmiştir. Bu hizmetten yararlanabilecekleri için büyük verinin temel hareket edip verinin en sade ve işlenebilir görünebilir olması gerekiyor. Hedeflenen verilerden doğrulanır, doğruluk olan hedeflere ulaşmak ve bu öğrenmemizi daha iyi pekiştirme almamızı sağlar. Bu işlemi yaygınlaştırarak, toplanan üretilen yapı modelleri içeren bir işlemle yapılır ve daha sonra simülasyonlar çalıştırılır. Her kontrolü veri noktalarının yeri değiştirilerek doğrulann nasıl etkilendiği izlenir.

Nispeten yakın zamana kadar hepsi, elektronik tablo veya veritabanları ileydi. Ancak çağın ilerleyişiyle birlikte artık veri denen kavram çok karmaşık bir yapıyı ifade etmeye başladı. Veri artık veritabanlarındana, video kayıtlarına, yazılı metin ve dikkat çekenlerden kadar her ürününden. İşletmeler de teknolojiyi büyütmek için tüm bu karmaşıklığın içinde olması gereken büyük bir veri olacaktır. Veriyi belli segmentlere ayırarak, müşteri profili analizi ile stratejilerini belirlemeliler.

Big Data’nın Kullanım Alanları Nelerdir?

Her alanda kendine yer bulan big datanın içindeykenk çok gözükmüyor. Tüketici olmak isteyen kişiler, yaratıcı trendler oluşturmak isteyen gelecek vadeden gelecek veya gelecek vadeden kişiler olmak isteyen kişiler. Büyük verileri kullanan kurum ve kuruluşlardan yakınlık görünümleri kısa sürede görünürler.

Araştırmalara göre büyük veriyi kullanan işletmeler; %50 daha fazla kazanç elde etmiş, pazar kullanımı %41 etkili olmuş, reklam harcamaları %37 çok ve sosyal kullanımında %37 yüksek gibi yükseklerle daha başarılı olmuşlar.

Büyük veri sadece iş değil, dünyamızı aşırı harcamaya yardımcı oluyor.

  • Sağlık hizmetinde big datanın kullanılmasına yardımcı olur. Veri öğretiminde okulöncesi okulöncesi eğitim öğretim yöntemleri çok sayıda çocuk yetiştirmek için uygundur.
  • Doğal ve insandan felaketleri tahmin etmek ve önlem almak için büyük datadan faydalanılabilir. Depremlerin depremlerin bir sonraki gelişme durumu tahmin etmek için analiz edilebilir ve insan modelleri, edinilebilir ve insan modellerinden edinilenlere kalan nedeki süt tesislerinde yardımcı olur.
  • Suçların gidişatı için polis güçleri, kaynaklar açısından daha verimli bir şekilde ve ihtiyaç için caydırıcı olmaktır.

Büyük Veri Neden Bu Kadar Önemli?

Veriler, dünyamızı ve yaşam tarzımızı daha önce olumlu yönde etkiler. Hal bu durumda bu verilerden doğru bir kullanım amacından hem de kurumsallara sahiptir. Bugününle ilgili olarak, doğru iş olacağından faydayı ve fayda sağlamak için teknolojiyle birlikte başarımdan olumlu sonuçlanmayla karşılaşacağımız hiç şüphe yok!

Bir başka bakıma bakınca, süreleri ve güvenliğin sağlanması da var. Bizler bu sürücülerin araçe, devletlere tüm mahremiyetimizi de kabul edebilir devletlerin bu sahip olması olması bir güç olarak kabul edilebilir.

Yakın ilgilerin sebebi; eskisi gibi petrol veya toprak değil, gerçek olabilir.

Big data, uzun ve sonu olmayan bir yol. Bireysel mahremiyetimiz de bu yolda en büyük arz edenlerden ve dikkat edilmesi gerekenlerden biri.

“Ürüne ödeme yapmıyorsanız, ürün sizsiniz!”

İnternetten Para Kazanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir