Teknoloji Molası

Teknolojinin Nabzını Tutan Site!

Corona virüsünün gerçek zamanlı haritası

2 min read
Johns Hopkins Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, Corona virüsünün yayılımının takip edilebilmesi için, gerçek zamanlı çevrimiçi bir harita geliştirdi.

Corona virüsü Çin’de artarak devam ederken tehlikenin boyutu her geçen gün daha da etkili hale geliyor. Şu an için 18 farklı ülkede görülen ve 400’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Corona virüs salgını nedeniyle Google, Apple, Facebook, Amazon ve Microsoft gibi önemli teknoloji firmaları Çin seyahatlerini yasakladı.

Dünyada dalga dalga yayılan virüs salgınının etkileri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Johns Hopkins Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, Corona virüsünün günlük durumunu gösteren çevrimiçi bir harita geliştirdi ve Corona salgını hakkındaki haritayı internet sayfası üzerinden kullanıma sundu. Paylaşılan haritadan virüsün şu an için hangi ülkelerde görüldüğünü takip edebiliyorsunuz.

Virüs salgınını gerçek zamanlı gösteren haritaki veriler ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ve Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan toplanıyor. Paylaşılan bilgilere göre 13 Mart tarihi itibari ile şu an doğrulanan 137 bin 385 vaka bulunuyor. Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5.088, virüsten tamamen kurtulanların sayısı ise 69.779.

Türkiye’den ise 2 vaka olduğu görünmekte..

13 Mart 2020 tarihli Corona virüsü yayılım verileri..

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından paylaşılan haritayı aşağıda canlı takip edebilirsiniz.

Corona virüsü yayılım verileri.. “Canlı Takip”