Teknoloji Molası

Teknolojinin Nabzını Tutan Site!

EA Sports FC 24 inceleme! Soluksuz futbol deneyimine hazır oldun

2 min read

Yılın o zamanı geldi, çattı ve geleneksel FIFA oyunu bir kez daha bizimle, ama bu sefer çok büyük bir değişim ile karşımızda. İkonik serinin adı artık EA Sports FC ve yeni isimle çıkan ilk oyun ise EA Sports FC 24.

Her ne kadar oyunun ismi değişmiş olsa da EA’deki yapımcılar oyunda çok fazla değişikliğe gidip risk almayı tercih etmemişler. Seri mevcut iskeletinin üstüne yeni geliştirmeler ile bu yıl da karşımıza geliyor.

EA Sports FC 24 inceleme! Soluksuz futbol deneyimine hazır oldun - Resim : 1

Dikkatsiz oyuncular yine aynı görseller yine aynı animasyonlar diye yakınabilir, ancak serinin fanları oyunun grafiklerinde geçen yıla kıyasla daha da ilerleme olduğunu, oyuncu hareketlerinin bu yıl hiç olmadığı kadar gerçeğine yakınsadığını sahaya çıktığı ilk andan itibaren fark etmeye başlayacaktır.

EA Sports FC 24 inceleme! Soluksuz futbol deneyimine hazır oldun - Resim : 2

EA Sports FC’nin asıl odak noktasının online olması, offline modlardaki geliştirmeleri maalesef gölgeliyor. Menajerlik modunda menü değişiklikleri dışında çok az farklılık yer alıyor ve temel olarak aynı işleyiş devam ediyor. Oyuncu modunda ise RPG oyunlarından aşina olduğumuz geliştirme ağacı benzeri bir yapının ilave edilmesi, bu modu çok daha ilginç bir hale getiriyor.

EA Sports FC 24 inceleme! Soluksuz futbol deneyimine hazır oldun - Resim : 3

FUT’ta her yıl olduğu gibi bu yıl da geliştirmeler mevcut, ancak EA yapımcıları bu yıl aldıkları bir karar ile dinamikleri temelinden sarsmayı başarmışlar. Kadın futbolunun dünya da yükselişi malumunuz, ancak erkek futboluna olan ilgi ile kıyaslanabilir bir seviyede değil. Buna rağmen yapımcılar bu ilgiyi fark etmiş olacak ki, bu yıl kadın ve erkek futbolcuları FUT’ta sahaya beraber sürmemize imkan tanımışlar. Ya da SJW, woke kültürü gibi akımların etkisi kaynaklı bir aksiyon da olabilir.

EA Sports FC 24 inceleme! Soluksuz futbol deneyimine hazır oldun - Resim : 4

Ronaldo, Mbappe gibi oyuncularla kanattan akın ederken, Alexia Putellas bir anda omzunu koyarak sizden topu alırsa şaşırmayın. Yapımcılar kadın futbolcuları erkeklerle bir araya getirirken, onlara erkek gücü eklemeyi de ihmal etmemişler. Nasıl dövüş oyunlarında kadın ve erkek dövüşçülerin güçleri denk ise FUT’ta da aynı durum geçerli. Kadın oyuncular oynanışta sıkıntı oluşturmasa da pek çok futbolcunun tanınmaması ve genel olarak insanların tanıdıkları oyuncular ile oynamak istemesi bu yeni özellik için bir handikap gibi duruyor.

Oyun PS5’te yağ gibi akarken, PC versiyonununda buglar ve optimizasyon sorunlarının yaşandığını belirtmek isterim. Oyunu PC’de almak isteyen arkadaşların ilk etapta mükemmel bir deneyim beklememeleri faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir