Teknoloji Molası

Teknolojinin Nabzını Tutan Site!

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

5 min read

WİFİ şifresi ve modem şifresi aynı şeylerdir. Kablosuz internet bağlantısına imkan sağlayan WİFİ şifresi güvenlik açısından önemlidir. İnternet bağlantısını sağlan modeme giriş yapmak için WİFİ şifresini ihtiyaç duyulur. Yeni alınan modemle birlikte bu şifreler kişiye özel verilmektedir.

Modem Nedir, Ne İşe Yarar?

Telefon hatları aracılığıyla internete bağlanmayı sağlayan cihaza modem denir. Modemle internete bağlanabilen cihazlar, bilgi alışverişine ve haberleşmeye imkan sağlar. İnternete dilediğiniz gibi bağlanmak, bilgisayarı uzaktan kontrol etmek modem ile mümkündür. Turkcell, TTNnet, Vodafone, Airties, Kablonet, Turknet gibi farklı modem markaları bulunmaktadır. 

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

İnternet bağlantısını daha güvenli hale getirmek isteyenler için şifre değiştirme imkanı bulunur. Bunun öncelikle modem arayüzüne girmek şarttır. Bunun yanı şıra kullanıcı adı ve şifre bilgisi mutlaka olmalıdır. Eğer söz konusu bilgiler bilinmiyorsa müşterisi olduğunuz internet sağlayıcısından bilgileri almanız gerekmektedir.

WİFİ Şifre Değiştirme 2022

Kablosuz ağ bağlantısının şifreli olması güvenlik açısından önemlidir. Başka kişilerin bağlanmasını engeller. Güçlü bir WİFİ şifresi olası kırma işlemine karşı güvenlilik sağlar. Modem şfireniz ne kadar güçlü olursa ağ bağlantısı o kadar güçlü olur. Bu yüzden modem şifresi belirlerken rakam, sayı, harf ve sembollerle desteklenmelidir. Markalara göre modem şifre değiştirme işlemi değişiklik gösterebilir.

  • Wifi bağlantınızın açık olduğundan emin olun
  • Herhangi bir cihazdan web tarayıcısını açın
  • İnternet tarayıcısının adres alanına “192.168.1.1” yazın
  • Sayfa açılmazsa “192.168.1.2”, “192.168.2.1” veya “192.168.2.2” olarak deneyin
  • Karşınıza çıkan sayfada modem ara yüzüne girmek için kullanıcı adı ve şifre istenir
  • Kablosuz ağı bağlantınızın adını ve şifresini bilmiyorsanız internet sağlayıcısından öğrenin
  • Giriş yaptıktan sonra menüden “Kablosuz Ağ Ayarları” seçeneğine tıklayın
  • Buradan “Ağ Şifreleme” bölümüne gidin
  • Ağ Şifreleme bölümünden wifi adını ve şifresini değiştirebilirsiniz.

– Superonline Modem Şifresi Değiştirme

Superonline modem şifresi değiştirmek için izlemeniz gereken yol şu şekildedir. İnternet tarayıcınıza 192.168.1.1 IP adresini yazın ve enter tuşuna basın. Kullanıcı adı ve şifre alanı ekranıyla karşılaşacaksınız. Kullanıcı adına admin, şifre kutucuğuna da superonline yazarak modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Superonline modem arayüz şifresini, işlemler kısmından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

– TTnet Modem Şifresi Değiştirme

TTnet modem şifresini değiştirmek için arayüze giriş yapmanız gerekmektedir. 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 IP adreslerini internet tarayıcınızın adres çubuğuna yazıp adrese gidin. Kullanıcı adı ve şifre kısmına admin yazarak giriş yapın. Eğer kabul etmezse kullanıcı adını admin, şifreyi ise ttnet olarak değiştirin. Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra şifrenizi kolayca değiştirebilirsiniz.

– Modem Şifresi Değiştirme Vodafone

Vodafone modem şifre değiştirmek için tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak bu adrese gidin. Karşınıza çıkan giriş ekranında kullanıcı adı ve şifre kısmına admin yazarak giriş yapın. Açılan arayüzde ayarların altında yer alan kablosuz ağlar kısmına tıklayın. Burada yer alan kablosuz şifre ekranından şifre değişikliği işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

– Modem Şifresi Değiştirme Turkcell

Turkcell modem şifresi değiştirmek için tarayıcınızla 192.168.1.1 IP adresine gidin. Eğer bu adres açılmazsa 192.168.2.1 IP adresini deneyin. Karşınıza çıkan ekranda kullanıcı adı kısmına admin ve şifre kısmına superonline yazarak giriş yapabilirsiniz. Arayüze ulaştıktan sonra menü kısmından şifre değişikliği işlemlerine giderek modem şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

– Modem Şifresi Değiştirme Airties

Airties modem şifresi değiştirmek istiyorsanız bu adımları izlemeniz gerekmektedir. Cihazınızdan kullandığınız web tarayıcısını açın. Adres çubuğuna 192.168.2.1 IP adresini girin. Karşınıza çıkan arayüze sizden sadece şifre isteyecektir. Cihazın varsayılanında şifre yoktu. Bu yüzden şifre alanını boş bırakıp tamam butonuna basın. Arayüze ulaştınız. Şifre değiştirme işlemini menü aracılığıyla yapabilirsiniz.

– Modem Şifresi Değiştirme Kablonet

Kablonet modem şifresini değiştirmek için tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.0.1 IP adresini girip siteye gidin. Hem kullanıcı adı ve hem şifre kısmına küçük harflerle admin yazıp giriş yapın. Menüdeki kablosuz kısmından güvenlik sekmesine tıklayın. Ağ anahtar 1, yani modem şifresini değiştirmek için kutucuğu yeni şifreniz ile güncelleyin.

– Modem Şifresi Değiştirme Huawei

Huawei modem şifresini değiştirme işlemi için yapmanız gereken çok basit. İnternet tarayıcınızla 192.168.1.1 IP adresini yazın ve bu adrese gidin. Karşınıza gelen ekranda kullanıcı adı kısmına admin, şifre kısmına da superonline yazarak arayüze giriş yapabilirsiniz. Arayüzdeki menüden şifre işlemleri kısmını kullanarak şifre değişiklik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

– Modem Şifresi Değiştirme Turknet

Turknet modem şifre değiştirme işlemi için Turknet IP adresleri, 192.168.1.2 ve 192.168.2.1 şeklindedir. Bu IP adreslerinizi tarayıcınıza yazıp adrese gittiğinizde karşınıza bir giriş ekranı çıkacak. Giriş ekranında sizden bir şifre istenecek. Şifre alanına admin, 1234, turknet şifrelerini girmeyi deneyerek giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra menü kısmından şifre değişikliğini kolayca yapabilirsiniz.

Telefondan Modem Şifresi Değiştirmek

Bu işlemi telefondan yapmak da mümkündür. İşlem bilgisayardan şifre değiştirmeyle aynı yolu izlenerek yapılabilir. Telefonunuzu modeme bağladıktan sonra modem IP adresine kullanıcı ve şifre girerek arayüze ulaşmalısınız. Bu arayüzden modem ile ilgili bütün ayarlar değiştirebilirsiniz. 

WhatsApp’a Yenilik: Emoji ile tepki!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir