Teknoloji Molası

Teknolojinin Nabzını Tutan Site!

Platon’un teorisi gerçekmiş!

2 min read

Bundan uzun yıllar önce Yunan filozof Platon’un ortaya attığı Dünya’nın yapı taşının şeklinin küp olduğu teorisi, bilim insanları tarafından doğruladı.

Yunan filozof Platon, yaşadığı dönemde Dünya ile ilgili ilginç teoriler sunmuştu. Bunlardan biri de küplerle ilgiliydi. Buna göre Dünya beş farklı maddeden oluşuyordu; hava, ateş, su, toprak ve evren…

Platon’un Küp Teorisi

Teoriye göre, her platonik şeklin kendine ait bir geometrisi vardı. Dünyanın yapı taşının şekli ise küptü.

platon küp dünya teorisi

Araştırmalar Platon’un Teorisini Doğruladı

Pennsylvania Üniversitesi, Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi ve Debrecen Üniversitesi’nden bilim insanları, Platon’un bu teorisini doğrulayan bir araştırmaya imza attı. Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayınlanan araştırmaya göre yeni modellemede Dünya’nın ortalama şeklinin küp olduğu ifade edildi.

Bu yeni modelleme, üç yıllık teorik bir çalışma sonucu oluşturuldu. Oluşturulan model ile Dünya’nın ortalama şekli tespit edilmeye ve Platon’un teorisi haklılığı araştırılmaya başlandı.

Modelin mantığı şu şekilde; üç boyutlu bir yüzeyi ikiye bölün. Elinizde kalan her parçayı iki bölmeye devam edin. Sonuçlar değişken olsa da ortalamaya bakıldığında en fazla karşılaşılan şekil bir küp oluyor.

Türkiye’nin ilk olacak: Robotik ve Yapay Zeka Enstitüsü kuruluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir