Teknoloji Molası

Teknolojinin Nabzını Tutan Site!

TÜRKSAT 5B uydusu hizmete girdi!

2 min read

ürkiye’nin yeni Türksat 5B uydusu 14 Haziran’da yörüngesine ulaşıyor. Bu sayede aktif uydu sayısı 8’e ulaşacak.

Türksat 5B uydusu, Elon Musk’ın SpaceX şirketine ait Falcon 9 roketi ile ABD’nin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral üssünden (geçtiğimiz Aralık ayında) başarıyla uzaya fırlatıldı. Yaklaşık 6 ay önce roketten ayrılan uydu, nihayet yörüngede yerini aldı.

TÜRKSAT 5B uydusu hizmete girdi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından sosyal medyada paylaşılana göre, 42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek TÜRKSAT 5B uydusu bugün saat 14:00 itibariyle yörüngeye yerleşti ve tam güçte çalışmaya başladı.

ROKETSAN, Mikro Uydu Fırlatma Sistemi için geliştirilen roketin motoru için farklı bir alana yöneldi. İşte detaylar…

Türksat 5B uydusu neler getiriyor?

Türksat 5B’nin uzaya fırlatılmasıyla beraber Türkiye’nin aktif haberleşme uydu sayısı beşe, toplam uydu sayısı ise sekize ulaşmış oldu. Sabit sınıf uydulara göre 20 kat daha fazla kapasite verimliliği sağlayan yeni uydu, Yüksek Verimli Uydu sınıfında değerlendiriliyor.

Türksat 5B, aktif bir şekilde çalışmaya başladıktan sonra Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerine ait bölgelerde hizmet sağlayacak. Ka-Bant yüküyle toplamda 55 Gbps’den fazla veri iletimi gerçekleştirecek.

Ka-Bant veri iletimi sayesinde diğer uydularla karşılaştırıldığında, 15 katın üstünde daha fazla veri akışı sunacak olan Türksat 5B uydusu; özellikle de havacılık ve denizcilik sektörlerinde büyük rol oynayacak. Aynı zamanda karasal altyapı ile erişilemeyen yerlere ulaşım sağlanarak daha geniş bir internet altyapısı kurulmasına katkıda bulunacak.

4,5 ton fırlatma ağırlığına sahip Türksat 5B, 15kW güç kapasitesi ve yeni nesil elektrikli itki sistemine sahip. 35 yıldan fazla ömür biçilen uydu için Türkiye’nin üç ilinde yer istasyonu yer alacak. Ankara, İzmir ve Van’da kurulan Ka-Bant yer istasyonları, uydu yörüngeye yerleştikten hemen sonra hizmete başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir