Teknoloji Molası

Teknolojinin Nabzını Tutan Site!

NVIDIA’nın ucuz ekran kartı GTX 1630 tanıtıldı! Özellikleri ve fiyatı

2 min read

NVIDIA’nın bir süredir sızıntılarıyla karşılaştığımız ve bugün tanıtılan GTX 1630 ekran kartının özellikleri ve fiyatı belli oldu.

NVIDIA yaz sonuna kadar tanıtım etkinliğini gerçekleştirmesini beklediğimiz yeni RTX 40 serisi üzerinde çalışmaya devam ediyor. Fakat uzun zamandır özellikleri ve fiyatı üzerine çeşitli sızıntılar ile karşılaştığımız ve oyuncuların merakla beklediği GTX 1630 serisini bugün tanıttı.

GTX 1630 özellikleri ve fiyatı belli oldu!

NVIDIA’nın ucuz ekran kartı, beklenildiği gibi bugün tanıtıldı. GTX 1630, özellikleri itibariyle sızıntıları doğrulamış oldu. Her ne kadar şirketin giriş seviyesi modeli olarak konumlanmış olsa da performans bekleyen oyuncuları pek tatmin etmeyecek gibi gözüküyor.

GTX 1630, geçtiğimiz yılın modellerinde olduğu gibi TSMC’nin 12 nm sürecinden çıkan Turing mimarisini kullanıyor. Giriş seviyesine konumlanan ekran kartının 512 CUDA çekirdeği bulunuyor. Bant genişliği 96 GB/sn, bellek veri yolu ise 64-bit. Ayrıca 12 Gbps hızında çalışan 4GB GDDR6 VRAM ile birlikte geliyor. Güç tüketim değerlerine baktığımızda ise 75 TDP olduğunu görüyoruz.

Saat hızlarına baktığımızda ise 1740 GHz’de çalıştığını görüyoruz. Boost hızları ise beklendiği kadar yüksek değil. Zira ancak 1785 GHz’ye kadar çıkabiliyor. Fakat MSI, Asus ve Evga gibi farklı üreticilerin elinden çıkan modeller çok daha fazlasını verecektir.

Türkiye’de satılan mevcut kartlarla kıyasladığımızda ise GTX 1050, 1050 Ti, 1650 ve 1650 gibi modellerin çok daha altında bir performans vereceğini söyleyebiliriz. Saat hızlarında geri kalmıyor hatta bazılarını geçiyor olsa da DLSS desteğinin olmayışı gibi diğer konularda tam bir giriş seviyesi model olduğunu belli ediyor.

GTX 1630 fiyatı Çin’de 169 dolar olarak açıklandı Fakat vergileri çıkardığımız zaman net 150 dolar oluyor. Bu da Türkiye’deki vergiler ve değişen dolar kuru ile birlikte kabaca 3 bin ila 3 bin 500 TL civarına geliyor. Yani yurt dışı için uygun olsa da burada istenen seviyenin üzerinde kalıyor.

Tabii bu fiyata şu anda GTX 1050 ve 1050 Ti gibi ekran kartlarını da bulmak mümkün. Hatta güncel fiyatları kontrol ettiğimizde MSI VGA GeForce GTX 1050 Ti’ın Amazon indirimlerinde 2 bin 599 TL’ye satılıyor. Dolayısıyla NVIDIA’nın bu kartı kendi kar marjını kısarak getirmesi gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir